Gród jako Polsko – Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa jest także punktem organizacji Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Projekt zatytułowany „Międzynarodowe Festyny rycerskie” jest cykliczną imprezą kulturalną organizowaną przez miasto w dwóch edycjach: wiosennej i jesiennej od 2003 r. Impreza organizowana jest przy udziale partnerów reprezentujących „Ruch Rycerski”, czyli Opolskie Bractwo Rycerskie i Grupę Szermierczą z Jesenika.
Międzynarodowe Festyny Rycerskie mają już swoją historię i odpowiednią rangę wśród tego typu imprez organizowanych w całej Polsce i Europie. Impreza jest najprawdopodobniej jednym z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Czołowi przedstawiciele ruchu rycerskiego uznali turnieje w Byczynie za jedne z najlepszych pod względem organizacji, a liczebnością ustępujące jedynie dniom Grunwaldu.
Rozmach, z jakim impreza jest organizowana, przyciąga coraz większe rzesze bractw rycerskich i drużyn słowiańskich z całej Europy. W imprezie uczestniczą członkowie bractw rycerskich Austrii, Białorusi, Czech, Ukrainy i Litwy oraz przedstawiciele z regionów Polski. Nie brakuje kata, rzemieślników specjalizujących się dawnymi profesjami i dziedzinami sztuki, łuczników, kuglarzy, tancerek i poszukiwaczy skarbów.
Organizatorzy, co roku zapraszają do udziału w imprezie najlepsze grupy muzyki dawnej z Europy. Grały już dla uczestników Festynów takie zespoły jak: Tyr z Norwegii (Wyspy Owcze), Stonenhange, Stary Olsa z Białorusi, Fidelius z Niemiec, Licvinski Chmiel czy Wektora. Niewątpliwą atrakcją jest wieczorna bitwa, która do tej pory była rozgrywana w parku miejskim, gdzie do 2007 r. odbywały się festyny. Na zdobywających mury miasta wojów sypały się kamienie, lała gorąca woda. Teraz bitwa ta odbywa się w grodzie. Łucznicy i wojowie atakują z zewnątrz by zdobyć gród.

Pomysł stworzenia rycerskiego grodu w Byczynie narodził się podczas pierwszego Jarmarku Średniowiecznego w 2003 r. Wtedy pojawiła się idea stworzenia tu produktu rozrywkowego, który związany byłby z ruchem rycerskim i wykorzystywałby historyczne tradycje Byczyny.
W ten sposób Gmina Byczyna i Opolskie Bractwo Rycerskie współpracujące ze sobą przy organizacji dorocznych turniejów, postanowiły spróbować wspólnymi siłami wybudować wczesnośredniowieczny gród, który stanowiłby nie tylko lokalną atrakcję turystyczną, ale również byłaby centrum spotkań ruchu rycerskiego.
Obiekt nie mógł być mały, a całość miała mieć również walory użytkowe. Jak zwykle na przeszkodzie stały ograniczone finanse. Nawiązano, więc współpracę z partnerską gminą ze Zlatych Hor oraz Grupą Szermierczą z czeskiego Jasenika. Cały obiekt kosztował w sumie ponad milion dolarów.
Dziś drewniana budowla jest ewenementem na skalę światową. To największa atrakcja regionu.

Właścicielem grodu jest Gmina Byczyna, jego zarządcami Ośrodek Kultury w Byczynie, użytkownikami zaś Opolskie Bractwo Rycerskie i Šermiřsky Spolek Jesenik.
W grodzie działa Spółdzielnia Socjalna "Gród".

​​Zwiedzając gminę Byczyna trzeba zawitać do wsi Biskupice, nad zalew Brzózki i przejść przez drewnianą bramę byczyńskiego grodu, aby w jednej chwili przenieść się w odległe czasy. Goście przyjeżdżający tam mogą liczyć na niebanalną rozrywkę i ucieczkę od codziennej rzeczywistości.
Gród zbudowany jest na wyspie i otoczony naturalną fosą. Na jego budowę zużyto ponad 1,5 tys. kubików drzewa modrzewiowego i zajmuje on obszar około 2 tys. m². W pobliżu nie ma żadnych zakładów przemysłowych, dlatego można cieszyć się i odpoczywać w zaciszu, na łonie przyrody.

Warownia jest obiektem o powierzchni 1970 m2, otoczona jest wysokim na 6 metrów drewnianym ostrokołem. Zarówno pomieszczenia we wnętrzu grodu jak i podwórze stanowią doskonałą bazę do organizacji wszelkich imprez takich jak: szkolenia, seminaria, warsztaty, spotkania biznesowe, imprezy integracyjne, prezentacje produktów, targów i wystaw, wesela rycerskie i tradycyjne, koncerty, widowiska i spektakle teatralne.
W staropolskiej karczmie goście mogą posilić się pysznymi daniami przygotowanymi według staropolskiej receptury. Można tu zakosztować pitnego miodu, zjeść tradycyjny obiad z rybą, bo to ona królowała dawniej na stołach, ale także posmakować kaszy ze skwarkami, bigosu, dziczyzny i wielu innych smakołyków.
W byczyńskim grodzie nie można się nudzić. Z myślą o najmłodszych przygotowana została bogata oferta edukacyjna dla wychowanków przedszkoli, szkół na wszystkich etapach kształcenia oraz studentów. Oferta obejmuje warsztaty, wykłady i pokazy multimedialne, „zielone szkoły”, wycieczki szkolne jedno-, dwu- i trzydniowe, zimowiska i kolonie. Pracownicy i członkowie Opolskiego Bractwa Rycerskiego oraz gospodarze mają dużo różnych propozycji i z pewnością każdy zainteresowany znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Wśród tych propozycji znajdują się lekcje fechtunku na różnego rodzaju broń białą, nauka jazdy konnej, nauka pisania gęsim piórem, warsztaty tkactwa, tańca dawnego, wyroby garncarskie i ceramiczne, przymierzanie średniowiecznych strojów, czerpalnia papieru, stajnia i zagrody ze zwierzętami, tor łuczniczy, tory do rzutów włócznią, nożem i toporem, miejsce kaźni z dybami i pręgierzem, wystawa narzędzi tortur, sklep z pamiątkami. Ci, którzy na rzucanie toporem czy strzelanie z łuku nie mają ochoty mogą zrobić zakupy na jarmarku średniowiecznym i pooglądać wystawy o tematyce historycznej. Znajdą coś dla siebie także wielbiciele dawnych rzemiosł: garncarstwa, płatnerstwa – wyrób broni białej, kowalstwa, krawiectwa historycznych strojów. 

A wszystko po to, aby odwiedzający to miejsce turysta mógł, podążając śladami historii oderwać się od otaczającej go rzeczywistości, wypocząć i miło spędzić czas.
Niemałym atutem grodu w Byczynie jest fakt, że obsługuje on turystów przez okrągły rok. Można przyjechać latem i zimą, bo chociaż panuje tu aura zamierzchłych czasów, to ogrzewanie podłogowe nie pozwoli gościom zmarznąć. Warownia w Byczynie to żadne muzeum, tutaj można poczuć prawdziwą atmosferę minionych wieków. Rzemieślnicy w warsztatach wyrabiają hełmy, zbroje i miecze, w stajni stoją konie, a w podgrodziu obozują woje.
Na strudzonych gości czeka nocleg w „gościńcu śpiącego rycerza”. Pokoje mieszczą się w czterech segmentach: „Smok”, „Jednorożec”, „Ent”, „Gryf”. W każdym segmencie znajdują się cztery dwu-, trzy- lub czteroosobowe pokoje oraz łazienka. Pomieszczenia noclegowe urządzone są na styl średniowieczny, na podłogach leżą skóry, a zamiast szaf do dyspozycji są drewniane kufry. Koszt noclegu: od 35 złotych od osoby za dobę.
Rezerwacja pokoi w grodzie pod numerem telefonu 0 602 613 386 - Andrzej Kościuk, kierownik grodu.