Małe francuskie miasteczko, Ariege

Bristol Renaissance Faire, to odkryty teren położony na 30 akrach wśród zalesionej natury, w miejscowości Racine, Wisconsin, który odtwarza wizytę królowej Elżbiety I do angielskiego miasta portowego "Bristol" z roku 1574. Bristol Renaissance Faire został założony w 1972 roku przez Richarda Shapiro i jego żonę Bonnie, jako "King Richard's Faire". Otwarcie trwało przez cztery weekendy i przyciągnęło około 10.000 ludzi. Początkowo Renaissance faire miał zarys ogólnie historyczny, ale w latach od 1970 do 1980 roku, wiele elementów takich jak: trolle, satyrycy, elfy, czarodzieje walk, jak i inne funkcjie inspirowane np. filmem przygodowym Hobbit, przeobraziły historię na fantazję. 

Renaissance fairs na ogół mieści mnóstwo animatorów i widzów przebranych w średniowieczne kostiumy i stroje, widowiska muzyczne i teatralne, oferują rzemiosło i artystyczne rękodzieła, oraz wikwintne jedzenie. Niektóre fairs oferują camping dla tych, którzy chcą pozostać dłużej niż jeden dzień. Wiele Renaissance fairs zostało ustawione w okresie panowania królowej Londynu Elżbiety I, ten okres został powszechnie ustalony za odpowiadający rozkwitu angielskiego Renesansu, ale niektóre z nich zostały ustawione wcześniej, jak np. za czasów panowania Henryka VIII. Są też takie Renaissance fairs, które powstały poza epoką renesansu, które obejmją wcześniejsze okresy średniowiecza w tym Wikingów, lub późniejsze okresy z XVII-XVIII wieku w tym piratów.W uzupełnieniu do inscenizowanych przedstawień, główną atrakcją Renaissance fairs są tłumy aktorów - zarówno profesjonalnych jak i amatorskich - którzy grają postacie historyczne i poruszają się po fairs, w interakcji z odwiedzającymi. Goście są zachęcani do noszenia strojów, przyczyniając się do iluzji w rzeczywistym środowisku renesansowym. Wielu sklepikarzy sprzedaje lub wynajmuje kostiumy, które są dostępne w różnych rozmiarach i dla każdej grupy wiekowej.
Kiedy dzień dobiega końca, wszyscy pracownicy Renaissance fairs gromadzą się razem i poprzez paradę, rytuał lub taniec żegnanają wszystkich gości.


Jest to znakomita alternatywa w czasach zastojów gospodarczych i krachów ekonomicznych, które dają możliwość zarobku w niekonwencjonalnych dziedzinach, w których przygotowanie zawodowe nie odgrywa ważnej roli. Doskonałym przykładem jest tu małe francuskie miasteczko, które po zamknięciu filii fabryki Citroen-a stanęło na skraju bankructwa. Wówczas to lokalni aktywiści podjęli decyzję o wykorzystaniu walorów architektonicznych i krajobrazowych, żeby przyciągnąć turystów. Niemal wszyscy mieszkańcy przebrali się w stroje średniowieczne. Na rynku ustawiono stragany, sceny do odgrywania pokazów średniowiecznych. W okolicznych barach i restauracjach serwowano tradycyjne jadło i warzono na miejscu piwo. Nie zabrakło lokalnej produkcji serów, wędlin i rękodzieła artystycznego, a naturalnie serwowane tu wino dojrzewa we własnych winiarniach. Po trzech latach zdecydowano się na budowę parkingu na 5 tys. samochodów, ponieważ miasteczko zostało wręcz zalane turystami z całej Europy. Wkrótce potem pomysł rozprzestrzenił się niemal na całą Europę, gdzie zaczęto wykorzystywać naturalne walory krajobrazowe i architektoniczne dla przyciągnięcia turystów. Doskonałym przykładem jest tu również zapomniane miasto Byczyna na opolszczyźnie, które zdobyło europejską sławę po wybudowaniu centrum szkolenia rycerstwa niedaleko historycznych murów miejskich. Jest to przykład na gospodarczość, którą warto naśladować w czasach nam współczesnych, kiedy to w związku z narastającym bezrobociem jedyną alternatywą jest wykonywanie czegoś, czego nigdy nie zrobi maszyna.

Podobnie jak Renaissance Faire, na otwartym zalesionym terenie są rozbudowane parki o nazwie Renaissance Festival. Tematycznie wszystkie atarkcje i wydarzenia prawie niczym się nie różnią, z wyjątkiem określenia czasu lub specyficznego punktu odniesienia w historii. Na terenie Renaissance festival organizowane są koncerty, spektakle widowiskowe jak np. klasyczna sztuka Szekspira, komedie, a także anachroniczny udział publiczności w rutynach komediowych. Inne przedstawienia to występy m.in. tancerzy, magików, muzyków, akrobatów, miotaczy ognia, żonglerów i śpiewaków. Pomiędzy scenami są ustawione wzdłuż sklepiki i stragany, gdzie niezależni producenci sprzedają średniowieczne i renesansowe tematycznie wyposażone zbroje rycerskie, zabawki drewniane, odzież, obuwie, stroje, akcesoria; książki, biżuterię, wykonują prace plastyczne; świece, mydła i zapachy, wykonują prace rzemieślnicze, wytapiają szkło, eksponują wyroby skórzane i metalowe, instrumenty muzyczne, porcelanę, ceramikę i usługi na specjalne zamówienie. Jest tam ogromny wybor żywności i napojów, a także nie brakuje gier i zabaw. Gry wymagają podstawowych umiejętności, takie jak np. strzelanie z łuku, gry w błocie, czy rzucanie siekierką. Human-powered rides – to gazowe lub silnikowe pojazdy i huśtawki o różnych krztałtach. Pokaz polowania z sokołem i popis ze zwierzętami są tu również powszechne.  


Godnym polecenia Polakom zamieszkałym w okolicach Chicago, jest też oddalony o kilkaset mil na północny zachód Minnesota Renaissance Festival, który znaduje się na większej powierzchni i jest największą tego typu atrakcją w Ameryce. Proponuję rezerwacje hotelu, bo naprawdę jest tu co zwiedzać, a ze względu na ogromną popularność okolica jest dosłownie oblegana przez turystów. Minnesota Renaissance Festival rozpoczął swoją podróż we wrześniu 1971 roku na obszarze 22 akrów w Jonatana, MN. Przez pierwsze dwa weekendy podczas uroczystego otwarcia festiwalu o nazwie "Obchody natura, sztuka i życie!", miejsce odwiedziło ponad 25,000 osób, co spowodowało ogromny tłok, a w związku z tym podjęto decyzję o przeprowadzce na większy teren. Od tego czasu festiwal został przeniesiony do Shakopee, MN i stał się największym festiwalem renesansowym w Stanach Zjednoczonych z roczną frekwencją 300.000 osób. Przypomnijmy że Renaissance Festival otwarty jest tylko w weekendy w sezonie letnim od 20 sierpnia do 02 pazdziernika.
Renaissance Festival jest największym producentem imprez plenerowych o danej tematyce. Statystycznie w 2014 roku, Renaissance Festivals odwiedziło ponad milion ludzi w różnych miejscach Ameryki.